Údržba lněných výrobků

Kategorie
 
 
 
 
 

Jak pečovat o výrobky z přírodních materiálů

Údržba lněných výrobků

 

Údržba je velmi jednoduchá. Len sám o sobě je tkanina velmi příjemná na dotek, luxusní, jednoduchá a nadčasová.

Je to dar z přírody, a proto nebudete na jeho údržbu potřebovat žádné speciální li prostředky.

Lněné výrobky stačí prát na 40 ֯ C  s použitím jemného pracího prostředku. Nepoužívejte změkčovadla ani bělidla! Změkčovadla (aviváže) jsou určeny pro syntetické materiály. Len má svou typicky přírodní vůni a to je jeho přednost. Netřeba ji potlačovat umělými aromaty.

Před odstraněním skvrn materiál vždy nejprve namočte až potom použijte prostředek na odstranění skvrn. Nejlepší je tuhé mýdlo na praní nebo jiný šetrný prostředek. Skvrny od červeného vína dokonale odstraníte tak, že tkaninu namočíte ve studené vodě a skvrnu potom posypete kuchyňskou solí. Nechte pár minut působit a pak vyperte v pračce obvyklým postupem.

Žmýkajte na nejnižších otáčkách. Podle možnosti nesušte v sušičce a pokud je to nutné, tak jen na nižší teplotě. Ideální je lněné výrobky sušit na čerstvém vzduchu. Slunce a čerstvý vzduch udělají svou práci nejlépe. Budete překvapeni, jak rychle len schne.

Žehlit doporučuji ještě ne zcela proschlý len. Případně ho před žehlením zvlhčete pomocí vody z rozprašovače. Stupeň žehlení: stačí žehlit na stupni bavlna s napařováním.

Ještě jedna věc na závěr: netrapte len nekonečným žehlením. Nikdy nebude hladký. Jeho mačkavost je žádoucí vlastnost, ve světě tak velmi žádaná. Z každým praním se stává jemnější a příjemnější na dotek.

Len je poklad. Stanete se na něm závislí ...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze